CBL U16 Boys Season Schedule 2014/2015
Sunday 9th November 2014: Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London SE19 2BB
Time Conference Team 1 Score Team 2 Score
10:00 Eastern Dagenham Dragons 25 Frenford Falcons 33
Eastern CBA Lions 29 Haringey Hawks 39
11:00 Eastern Young Hackney Jedis 20 Troy Tigers 0
Central Croydon Cougars 63 Kennington Generals 44
12:00 Central Access 2 Sport 20 Enfield Scorpions 41
Central Croydon Cougars 69 SAS Basketball 15
13:00 Central Greenford Green Army 0 Croydon Cougars 20
Western UC Ducks 40 Barnet Bulldogs A Team 41
14:00 Western Barnet East Giants 0 Barnet Bulldogs A Team 20
Western Barnet Bulldogs B Team 40 Brent Ballers 48
15:00 Barnet Bulldogs B Team 20 Barnet East Giants 0
Western Harrow Blackhawks 24 Brent Ballers 45
Sunday 7th December 2014: Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London SE19 2BB
Time Conference Team 1 Score Team 2 Score
10:00 Western Brent Ballers 59 Barnet East Giants 8
Eastern Frenford Falcons 34 Gintaras 57
11:00 Central Croydon Cougars 44 Enfield Scorpions 26
Eastern Haringey 76ers 57 Dagenham Dragons 18
12:00 Central Edmonton County Cavaliers 41 Access 2 Sport 36
Central Kennington Generals 29 SAS Basketball 21
13:00 Central Kennington Generals 27 Access 2 Sport 44
Western UC Ducks 36 London Pulse 42
14:00 Western Harrow Blackhawks 28 Barnet East Giants 19
Central Access 2 Sport 20 Phoenicians Basketball Club 0
15:00 Western Barnet East Giants 20 Barnet Bulldogs A Team 0
Western London Pulse 20 London United 0
Sunday 11th January 2015: Copper Box Arena, Olympic Park, Stratford E20 3HB
Time Conference Team 1 Score Team 2 Score
10:00 Eastern CBA Lions 60 Frenford Falcons 19
Eastern Gintaras 42 Dagenham Dragons 16
11:00 Eastern Young Hackney Jedis 13 Haringey 76ers 18
Eastern Troy Tigers 14 Haringey Hawks 34
12:00 Central Edmonton County Cavaliers 20 Phoenicians Basketball Club 0
Central Enfield Scorpions 32 Kennington Generals 40
13:00 Central Greenford Green Army 38 Barnet East Giants 20
Central Edmonton County Cavaliers 36 SAS Basketball 4
14:00 Western UC Ducks 42 Harrow Blackhawks 28
Western UC Ducks 26 Barnet Bulldogs B Team 31
15:00 Western Brent Ballers 36 London United 13
Western Barnet Bulldogs A Team 44 London Pulse 40
Sunday 1st February 2015: Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London SE19 2BB
Time Conference Team 1 Score Team 2 Score
10:00 Eastern CBA Lions 45 Haringey 76ers 63
Eastern Dagenham Dragons 5 Haringey Hawks 44
11:00 Eastern Frenford Falcons 20 Troy Tigers 0
Eastern Gintaras 48 Young Hackney Jedis 47
12:00 Central Edmonton County Cavaliers 46 Croydon Cougars 48
Central SAS Basketball 20 Greenford Green Army 0
13:00 Central Phoenicians Basketball Club 0 Enfield Scorpions 20
Central Access 2 Sport 36 Croydon Cougars 44
14:00 Central Enfield Scorpions 20 Greenford Green Army 0
Western London United 0 Barnet East Giants 20
15:00 Western Barnet Bulldogs B Team 50 Harrow Blackhawks 28
Western Brent Ballers 54 Barnet Bulldogs A Team 61
Central SAS Basketball 14 Enfield Scorpions 61
Central Kennington Generals 45 SAS Basketball 16
Non-Conference Frenford Falcons 20 Kennington Generals 46
Non-Conference Frenford Falcons 15 Greenford Green Army 34
Non-Conference Barnet East Giants 21 Harrow Blackhawks 24
Sunday 1st March 2015: Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London SE19 2BB
Time Conference Team 1 Score Team 2 Score
10:00 Eastern CBA Lions 20 Troy Tigers 0
Western UC Ducks 47 Brent Ballers 83
11:00 Western Barnet Bulldogs A Team 60 Barnet Bulldogs B Team 65
Eastern Frenford Falcons 36 Haringey 76ers 47
12:00 Central Phoenicians Basketball Club 0 Kennington Generals 20
Central Greenford Green Army 17 Access 2 Sport 46
13:00 Western Harrow Blackhawks 56 London United 51
Central SAS Basketball 20 Phoenicians Basketball Club 0
14:00 Western UC Ducks 38 Barnet East Giants 18
Western London Pulse 60 Harrow Blackhawks 44
15:00 Eastern Gintaras 41 Hackney Jedis 21
Western London Pulse 22 Brent Ballers 55
Non-Conference Edmonton County Cavaliers 62 Frenford Falcons 24
Central Phoenicians Basketball Club 0 Croydon Cougars 20
Non-Conference Enfield Scorpions 39 Haringey Hawks 56
Sunday 12th April 2015: Copper Box Arena, Olympic Park, Stratford E20 3HB
Time Conference Team 1 Score Team 2 Score
10:00 Eastern Gintaras 46 Haringey Hawks 54
Eastern Haringey 76ers 20 Troy Tigers 0
11:00 Eastern Dagenham Dragons 46 Young Hackney Jedis 19
Eastern Troy Tigers 0 Gintaras 20
12:00 Central Enfield Scorpions 24 SAS Basketball 12
Western London United 39 Barnet Bulldogs A Team 47
13:00 Central Kennington Generals 25 Greenford Green Army 19
Western London United 18 Barnet Bulldogs B Team 43
14:00 Eastern Haringey Hawks 20 Young Hackney Jedis 0
Eastern Haringey 76ers 0 Gintaras 20
15:00 Central Edmonton County Cavaliers 0 Kennington Generals 20
Western Barnet East Giants London Pulse
Sunday 3rd May 2015: Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London SE19 2BB
Time Conference Team 1 Score Team 2 Score
10:00 Eastern CBA Lions 0 Gintaras 20
Eastern Young Hackney Jedis 0 Frenford Falcons 20
11:00 Eastern Troy Tigers 0 Dagenham Dragons 20
Eastern Haringey Hawks 20 Haringey 76ers 0
12:00 Central Edmonton County Cavaliers 23 Greenford Green Army 22
Eastern Haringey Hawks 77 Frenford Falcons 36
13:00 Central SAS Basketball 17 Access 2 Sport 55
Central Edmonton County Cavaliers 39 Enfield Scorpions 51
14:00 Western UC Ducks 20 London United 0
Eastern Dagenham Dragons 20 CBA Lions 0
Western Barnet Bulldogs B Team 0 London Pulse 20
15:00 Eastern CBA Lions 0 Young Hackney Jedis 20
Western Barnet Bulldogs A Team Harrow Blackhawks

Connect With Us

Reach & Teach aim to change the game for the better and we're driven by values that we believe build well rounded, positive, confident young people both on and off the court.